מדרגות מס –מה זה ואיך הן נקבעות

עולם המסים הוא מורכב מאוד ולא תמיד פשוט להבנה, בוודאי לא בקרב אנשים שאינם למדו את התחום או עוסקים בו באופן ישיר או עקיף. יחד עם זאת, אפשר להבין מונחים ומושגים בצורה מופשטת, בוודאי כאלה שמתייחסים לדברים שקשורים לחיים שלנו ולאופן בו אנחנו נדרשים לשלם מס הכנסה כשכירים או כעצמאיים.

אחת הדוגמאות הטובות לכך הן מדרגות מס. הרעיון של כלי זה איננו חדש, הוא קיים כבר לא מעט שנים בלא מעט מדינות וכלכלות בעולם. הוא מוכר גם תחת השם של מס פרוגרסיבי, זאת להבדיל ממס רגרסיבי אשר קיים בתחומים שונים.

בשביל להבין מה זה מדרגות מס ומה ההבדל בין מס פרוגרסיבי למס רגרסיבי, חשוב להבין קודם את הבסיס. כל אזרח שעובד אמור לשלם מס הכנסה בשביל שהמדינה תוכל להעניק לו שירותים מסוימים. כל מדינה מחליטה איך לגבות מס מאזרחיה ואיזה אחוז מהשכר שלהם מדובר. הגישות הכלכליות השונות מבדילות בין גביית מסים גבוהה שמאפשרת למדינה לספק יותר שירותים לבין גביית מסים נמוכה שמאפשרת לאזרח להחזיק יותר כסף ולהחליט מה לעשות איתו.

מה זה מדרגות מס?

הרעיון של מדרגות מס הוא שכל אזרח משלם מסים על פי גובה ההכנסה שלו. ככל שאתה עולה בשכר, כך תשלם יותר מס. בהגדרה כללית זה אומר שעניים ישלמו פחות מאשר עשירים. לא מדובר על סכום מוחלט אלא על אחוז מתוך השכר. כלומר, אדם שמשתכר מעט כסף, ייגבה ממנו אחוז נמוך, לעומת זאת מי שמשתכר שכר גבוה, הרי שהאחוז שייגבה ממנו יהיה הרבה יותר גבוה. זה אומר כמובן שחלק יותר משמעותי מהשכר שלו יופנה למס הכנסה.

ההיגיון שעומד מאחורי גישה זו אומרת, מי שיש לו שכר נמוך לא יכול לשלם אחוז גבוה למס הכנסה, שכן אז הוא יישאר עם סכום נמוך בנטו. לעומת זאת, אדם שמשתכר שכר גבוה, יכול לשלם אחוז גבוה ועדיין יישאר לו מספיק כסף בשביל צריכה או כל דבר אחר.

הגישה הזאת גם מתבססת על תפיסה שאומרת, שהעשירים יכולים וצריכים לתת יותר, בשביל לאפשר לעניים ליהנות מיותר שירותים של המדינה. צריך לציין, מדרגות המס מתעדכנות מעת לעת באופנים שונים.

מה ההבדל בין מס פרוגרסיבי למס רגרסיבי?

כאמור, מדרגות מס הוא מס פרוגרסיבי, שכן הוא לא נקבע פר אדם אלא פר הכנסה. לעומת זאת, מס רגרסיבי הוא מס קבוע שנקבע פר אדם. קרי, כל אחד משלם אותו דבר בלי קשר להכנסה שלו.

דוגמא טובה למס רגרסיבי הוא מס ערך מוסף (מע"מ). כאן כל אחד משלם אחוז דומה על פי מה שהמדינה קובעת, בלי קשר לשאלה מה גובה ההכנסה שלו ואם הוא עני או עשיר, וכן לא משנה מה הוא קונה.

 

 

 

מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה?

הקמת עסק כרוכה במגוון החלטות, אחת מהן היא בחירת סוג הרישום הנכון לפעילות העסקית שלכם. ייתכן שאתם שוקלים להפוך לעוסק פטור או לעוסק מורשה, כאשר לכל אחד מהם יש את הכללים שלו, במיוחד בכל הנוגע לחובות מע"מ. בחירה זו משפיעה באופן משמעותי על אופן הטיפול במיסים, ההתמודדות עם ניירת ולבסוף, האופן שבו העסק שלכם מוכר מבחינה משפטית. בין אם אתם נוטים לפשטות של מעמד עוסק פטור או שוקלים את היכולות הרחבות יותר של עוסק מורשה, הבנת הניואנסים בין השניים היא קריטית.

קרא עוד »
מדוע חוזה עבודה חיוני לפרילנסרים?

עבודה כפרילנסר היא מצב עבודה שבו יחידים מציעים את כישוריהם ושירותיהם ללקוחות שונים במקום להיות מועסקים על ידי חברה אחת. הסדר עבודה גמיש זה מאפשר לפרילנסרים לעבוד על מספר פרויקטים עבור לקוחות שונים, לעתים קרובות מרחוק. המשיכה בעבודה כפרילנסר טמונה בגמישות שלה.

קרא עוד »
מהפכה בהרפתקאות הרכיבה שלך: לשחרר את הכוח של מנשא אופניים לשלושה זוגות

כשזה מגיע להרפתקאות רכיבה על אופניים, הציוד הנכון יכול לעשות את כל ההבדל. בין אם אתה רוכב אופניים מקצועי או חובב מזדמן, מנשא אופניים שיכול להכיל שלושה זוגות יכול באמת לחולל מהפכה בחוויית הרכיבה שלך. לא רק שהוא מספק מקום רב לאופניים מרובים, אלא הוא גם מציע מגוון יתרונות שישפרו את הרפתקאות הרכיבה שלך בדרכים שלא חשבתם שאפשרות.

קרא עוד »
מיטות קומותיים במבצע – מה חשוב לדעת לפני קנייה

האם אתה מחפש את מיטת הקומותיים המושלמת עבור הילדים שלך? אל תחפש עוד! חיפשנו את השוק כדי להביא לכם את מיטות הקומותיים הטובות ביותר במבצע היום. בין אם יש לך מקום מוגבל או פשוט רוצה להוסיף נופך של כיף לחדר השינה של הילדים שלך, מיטות קומותיים הן הבחירה האידיאלית. המשך לקרוא כדי לגלות עוד על המבצעים המדהימים הזמינים וכיצד לבחור את מיטת הקומותיים המושלמת לצרכים שלך.

קרא עוד »
אל תעצרו כאן
יש עוד מה לגלות
יועץ קידום אתרים

יועץ SEO הוא איש מקצוע שעוזר לחברות לשפר את הנראות המקוונת שלהן על ידי יישום אסטרטגיות אופטימיזציה למנועי חיפוש. הם עוזרים לחברות להגדיל את דירוג

קרא עוד »
מה זה ניכיון?

ניכיון צ'קים הינו כלי אשראי נפוץ במגזר העסקי, כאשר מדובר בפעולה שבה מקבלים כסף מזומן במיידי תמורה לצ'ק דחוי בתמורה לריבית לזמן מועד הפירעון של

קרא עוד »