כיצד מתבצעת בדיקת אגרונום לפני בנייה?

טרם מקבלים היתרי בנייה מסוימים – מתבקשים לבצע בדיקת אגרונום. עם כניסתו לתוקף של תיקון 89 לחוק התו"ב (2009), נדרש לבצע סקר עצים עבור קבלת היתרי בנייה מסוימים – בידי אגרונום, בעבור רבדי העצים הבוגרים הנמצאים בקווי תכנית הבנייה – כמו גם ועד חמישה מטרים מקווי התכנית. בדיקת האגרונום מאפשרת בחינת השטח המתואר לעיל, כמו גם הכנת חוות דעת תכנונית, או/ו קבלת החלטה – באם לתת היתרי בנייה, אשר יש בהם מן הרישיון לכרות, או להעתיק, או לאפשר שימורם של עצים. סקר העצים, שהוא חלק מבדיקת האגרונום טרם קבלת היתרי הבנייה המדוברים – מתבצע על ידי נוהל פקיד היערות – ועל כן יכלול כל מיני מאפיינים, כמו ערך מיץ העץ, מצב בריאותי של העץ,  מקום העץ, חופת העץ, ערך חליפי, אזור שורשים מוגן, זיהוי העץ ותכונותיו – וכן הלאה. 

ברשותנו כתבה שנועדה להכיל כמות מועטה של מילים, על כן לא ניכנס לכל אחד מן המאפיינים הללו, אלא שנציין בזאת שבמסגרת סקר העצים – תיעשה בדיקה של האגרונום, בעבור מאפיינים אלו. ניתן לכלול בדבר את מאפיין ערך מין העץ – כאשר מדובר בעצים, שהם חלק מסקר העצים – המקבלים ציון מסוים. אמנם נשמע משונה לתת מספר וניקוד לעץ, אך לצורך העניין מדובר בניסיון לאמוד כל מיני נתונים עבור הסקר/בדיקה. לצורך העניין, תחת מאפיין זה, מתקבל ניקוד מ-1 עד 5, המהווה מקדם לערך מין העץ. המקדם נקבע על פי תרומת המין, נדירותו, חשיבותו וכיוצא בזה – והמספר משפיע גם על חישוב ערכו הכספי של העץ, וכן הלאה.

לצורך העניין, במסגרת סקר עצים – ייבדק גם מצבו הבריאותי של העץ – שכן דבר זה קובע גם כן את ערכו הכספי של עץ. אמנם לדבר חי אין ערך כספי, אלא שמדובר בתפישה מסוימת של אנשים, לפי ניתן לכמת עצים לכדי סכום כספי מסוים, ואין זה שיקוף של ערכם האמיתי, כמובן. בכל מקרה – הניקוד של מצב בריאות העץ – אותו קבוע אגרונום על סמך בדיקה ויזואלית וחיצונית ועל פי כל מיני מאפיינים לעץ – כמו נטיית גזע העץ, באם ישנם מזיקים ומחלות ועל פי היקף הפגעים והרקבונות – באם קיימים, בעץ. הניקוד נע מאפס עד חמש, כאשר 0 מציין עץ שאינו בחיים ו-5 מציין עץ בריא בהחלט. 

למדד בריאות העץ שימושים נוספים מלבד לקבוע מהו הערך הכספי של העץ, וישנם מאפיינים נוספים במסגרת בדיקת האגרונום – אשר יישקלו במסגרת סקר העצים.

אם כן, זהו כל המידע לעכשיו – תודה על קריאתך.

איך לקדם את העסק לבד?

אחת השאלות הגדולות ביותר שעסקים שואלים את עצמם היא כיצד לקדם את המוצר או השירות שלהם. ישנן דרכים רבות לעשות זאת, אך אחת היעילות ביותר

קרא עוד »

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

טיפול בגלי הלם

טיפול בגלי הלם הוא סוג של טיפול בכאב כרוני. הוא משמש גם בטיפול במחלות אחרות כמו פלנטר פאסייטיס, דלקת מפרקים ניוונית ומצבים דלקתיים אחרים. טיפול

קרא עוד »