כיצד מתבצעת בדיקת אגרונום לפני בנייה?

טרם מקבלים היתרי בנייה מסוימים – מתבקשים לבצע בדיקת אגרונום. עם כניסתו לתוקף של תיקון 89 לחוק התו"ב (2009), נדרש לבצע סקר עצים עבור קבלת היתרי בנייה מסוימים – בידי אגרונום, בעבור רבדי העצים הבוגרים הנמצאים בקווי תכנית הבנייה – כמו גם ועד חמישה מטרים מקווי התכנית. בדיקת האגרונום מאפשרת בחינת השטח המתואר לעיל, כמו גם הכנת חוות דעת תכנונית, או/ו קבלת החלטה – באם לתת היתרי בנייה, אשר יש בהם מן הרישיון לכרות, או להעתיק, או לאפשר שימורם של עצים. סקר העצים, שהוא חלק מבדיקת האגרונום טרם קבלת היתרי הבנייה המדוברים – מתבצע על ידי נוהל פקיד היערות – ועל כן יכלול כל מיני מאפיינים, כמו ערך מיץ העץ, מצב בריאותי של העץ,  מקום העץ, חופת העץ, ערך חליפי, אזור שורשים מוגן, זיהוי העץ ותכונותיו – וכן הלאה. 

ברשותנו כתבה שנועדה להכיל כמות מועטה של מילים, על כן לא ניכנס לכל אחד מן המאפיינים הללו, אלא שנציין בזאת שבמסגרת סקר העצים – תיעשה בדיקה של האגרונום, בעבור מאפיינים אלו. ניתן לכלול בדבר את מאפיין ערך מין העץ – כאשר מדובר בעצים, שהם חלק מסקר העצים – המקבלים ציון מסוים. אמנם נשמע משונה לתת מספר וניקוד לעץ, אך לצורך העניין מדובר בניסיון לאמוד כל מיני נתונים עבור הסקר/בדיקה. לצורך העניין, תחת מאפיין זה, מתקבל ניקוד מ-1 עד 5, המהווה מקדם לערך מין העץ. המקדם נקבע על פי תרומת המין, נדירותו, חשיבותו וכיוצא בזה – והמספר משפיע גם על חישוב ערכו הכספי של העץ, וכן הלאה.

לצורך העניין, במסגרת סקר עצים – ייבדק גם מצבו הבריאותי של העץ – שכן דבר זה קובע גם כן את ערכו הכספי של עץ. אמנם לדבר חי אין ערך כספי, אלא שמדובר בתפישה מסוימת של אנשים, לפי ניתן לכמת עצים לכדי סכום כספי מסוים, ואין זה שיקוף של ערכם האמיתי, כמובן. בכל מקרה – הניקוד של מצב בריאות העץ – אותו קבוע אגרונום על סמך בדיקה ויזואלית וחיצונית ועל פי כל מיני מאפיינים לעץ – כמו נטיית גזע העץ, באם ישנם מזיקים ומחלות ועל פי היקף הפגעים והרקבונות – באם קיימים, בעץ. הניקוד נע מאפס עד חמש, כאשר 0 מציין עץ שאינו בחיים ו-5 מציין עץ בריא בהחלט. 

למדד בריאות העץ שימושים נוספים מלבד לקבוע מהו הערך הכספי של העץ, וישנם מאפיינים נוספים במסגרת בדיקת האגרונום – אשר יישקלו במסגרת סקר העצים.

אם כן, זהו כל המידע לעכשיו – תודה על קריאתך.

היתרונות בשירותיו של יועץ כלכלי פרטי לניהול פיננסי מוצלח

ניהול כספים יעיל דומה לניווט במים הבוגדניים של הלא נודע – מרגש אך מלא באתגרים בלתי צפויים. בעולם המתפתח ללא הרף, שבו ביטחון כלכלי נראה כמו חלום רחוק עבור רבים, השגת מראית עין של שליטה על עתידו הכלכלי של אדם הפכה להיות בעלת חשיבות עליונה. בתוך הכאוס הזה, האור המנחה של יועץ פיננסי פרטי מאיר בצורה הבהירה ביותר, ומציע לא רק נתיב ליציבות אלא מסע לעבר רווחה פיננסית משגשגת.

קרא עוד »
שירותי ראיית חשבון בראשון לציון: מה לבדוק לפני שמתחילים

מציאת השירותים המקצועיים הנכונים יכולה לעתים קרובות להרגיש כמו ניווט בג'ונגל צפוף ולא ידוע. כשמדובר בהשגת רואה חשבון אמין בראשון לציון, ההימור גבוה עוד יותר. הבחירה שלך משפיעה לא רק על הרווחה הכלכלית שלך, אלא גם על הפעולה החלקה של העסק שלך או עניינים פיסקליים אישיים. תארו לעצמכם את השקט הנפשי שמגיע עם הידיעה שהפקדתם את הכספים שלכם בידי איש מקצוע מוסמך היטב, בעל ביקורות רבות, שמעריך שקיפות ותקשורת ברורה.

קרא עוד »
בניית חלומות: בניית וילה במסגרת זכויות בן ממשיך במושב

היציאה לדרך של בניית וילה במסגרת זכויות בן ממשיך בנחלה היא מסע מלא הבטחה ופוטנציאל. ההזדמנות הייחודית הזו, השמורה לבני ממשיכים במושבים, אינה רק בניית בית; היא יצירת מורשת אישית על הקרקע שהוקצתה למשפחה. היא כרוכה בשילוב של זכויות ירושה מסורתיות ובנייה מודרנית, ומציעה דרך ליצור סביבת מגורים ייחודית.

קרא עוד »
ממחסור לשפע: ניצחון החקלאות הישראלית

סיפורה של החקלאות הישראלית הוא סיפור מרתק של טרנספורמציה ועמידות. בעבר, החקלאות הישראלית התמודדה עם תנאים קשים כמו מחסור במים, אקלים קיצוני ואתגרים גיאופוליטיים, אך כיום היא מהווה דוגמה עולמית ליצירתיות טכנולוגית ופרקטיקות בנות-קיימא. מאמר זה צולל אל המסע ההיסטורי מאז ועד היום. קראו

קרא עוד »
אל תעצרו כאן
יש עוד מה לגלות
בחירת המסנן המושלם עבור תמי 4 שלך: מדריך מקיף

כשזה מגיע לשמירה על תפעול התמי 4 שלך במיטבו, בחירת המסנן הנכון היא קריטית. עם כל כך הרבה אפשרויות זמינות, זה יכול להיות מכריע למצוא את האפשרות המושלמת. במדריך המקיף הזה, נחקור את המסננים השונים לתמי 4 ונעזור לך לקבל החלטה מושכלת לצרכיך.

קרא עוד »